• Grand Final Day Preview

    After 9 gruelling rounds, 2 days of nines competition and 1 representative round, its time for the NSW Tertiary Students Rugby League to host its 49th Grand Final day and its shaping up to be a cracker with Macquarie University Warriors taking on the TAFE NSW Polecats for the Bill Buckley Memorial Trophy, followed by the main event of Sydney University Lions versus UTS Tigers for the 1st Division Tertiary Championship.

    It’s the battle of the big cats when this years Minor Premiers Sydney Uni take on UTS, Sydney will be looking to take out its first title since 2002, while last year’s runners up UTS will be looking to go one better, and after their narrow 18 points to 10 win against the TAFE NSW Polecats in last weeks semi, they could carry enough momentum to win. This will be the first time that Sydney Uni will compete in the big dance since 2014, when they lost to UTS 28 points to 18, although the match is in the heart of Sydney Uni, being played at Oval Number 2, this will be the first Tertiary League matches to be played at the traditional home of Sydney Uni Rugby and the first time Sydney Uni will play inside its own campus this season.

    Sydney Uni have been the pace setters this year, while UTS have slowly been hitting their straps in the lead up to the finals, defeating Sydney Uni on their last 2 times they meet in the rounds. But if Sydney Uni is to make history, not only do they have to stop the fast finishing Tigers, but also bring an end of the minor premiers curse, which has seen every minor premier defeated in the grand final, since 2008, when the Norwest Polecats (TAFE NSW Polecats) claimed the minor premiership and the title. So with UTS looking to claim its 10th title and Sydney Uni attempting to the break the minor premiers curse, its going to be cracker of a match.


    Relive the 2014 Grand Final of UTS Tigers v Sydney University Lions

    The Bill Buckley Memorial Trophy will see this years Nines Champions against most capped club in Tertiary League history, for Macquarie this will be their first Grand Final day appearance, since 2006 when they claimed the Bill Buckley Trophy and against the UWS Nirimba Polecats (TAFE NSW Polecats). The Polecats will be competing in its 55th grand final day match(From its 3 Grades) and after a slow start to the season, the Polecats finally found their mojo to get with 8 points last week of taking on Sydney Uni and be looking to claim the trophy for the first time in 21 years, while Macquarie Uni has only had one win the regular season, defeating the Polecats in the regular rounds and as any footballer knows, anything can happen on Grand Final day.


    Relive the 2006 2nd Division Grand Final of Macquarie University Treefrogs v UWS Nirimba Polecats

    So with all the action starting at 1:00pm with Mac Uni v Polecats following by the main event of Sydney Uni v UTS Tigers at 3:00pm, get down to Sydney Uni Oval No 2 and cheer your side home.

    Match Day Details
    Tertiary Championship: Sydney University Lions v UTS Tigers
    Kick-off: 3:00pm
    Bill Buckley Memorial Trophy: Macquarie University Warriors v TAFE NSW Polecats
    Kick-off: 1:00pm
    Ground: Sydney University Oval No. 2
    Gates Open at 12:00pm

    Sydney University Lions Team List
    1. Troy Dargin
    2. Gerry Masttrelli
    3. Daniel Rowe
    4. Ash Johnson
    5. Max Linden-Smith
    6. Jake Vrahnos
    7. David Turner
    8. Toby Lei
    9. Jade Fergusan
    10. Ernie Chiaschetti
    11. Myles Fowler
    12. Joe Andrews
    13. Adam Vrahnos

    14. Odyssey Laderas
    15. Eroni Ligaivia
    16.Kurt Lewis
    17. Nick Kairouz
    18. Graham Harns
    19. Kazuki Fukushise
    20. Yuki Mochizuki

    UTS Tigers Team List
    1. Tommy Windeatt ©
    2. Jordan Kidis
    3. Micah Vaki-Leong
    4. Talakai Fauonuku
    5. Marshal Boyd
    6. Ben O’Reilly
    7. Brady Webb
    8. Yianni Calavrias
    9. Thomas Sarangaya
    10. Harry King
    11. Ben Bronzon
    12. Jono Paparoulas
    13. Sean Manning

    14. John Halias
    15. Meli Katia
    16. Steven Williams
    17. Travis Cuscuna
    18. Shahrom Rabinkhah
    19. Sofeni Tuapo
    20. Keith Weston
    23. Clayton Byrne
    28. Lee Johnston

    Macquarie University Warriors Team List
    1. Ryan Archer
    2. Brendan Boath
    3. Raymond Eid
    4. Gabriel Farley
    5. Rubenz Gomes
    6. Josh Gooley
    7. Nicholas Gorst
    8. Mathew Henman
    9. Ryan Hobbs
    10. Blake Jeffriess
    11. Robert Jones
    12. Thinh Nguyen
    13. Sam Palmer

    14. Adrian Pirrelllo
    15. Moni Pakileata
    16. Corey Stewart
    17. Luke Wheeler
    18. Lorence Maroon
    19. Greg Aboumelham

    TAFE NSW Polecats Team List
    1. Cyrus Murray
    2. Joseph Wehbe
    3. Mitch King
    4. Russell Murtha
    5. Michael Klapsogiannis
    6. Jake Williams
    7. Torie Willie
    8. Dennis Curry
    9. Shane Brown ©
    10. Greg Dowd
    11. Greg Cranny
    12. Ben Carter
    13. Tim Curley

    14. Scott Brown
    15. Josh Kabboura
    16. Joe Mapasua
    17. Bruce Faufili
    18. Ricky Planca
    19. Anthony Haywood
    20. Tupou Lutua

     

     

     

     

    2018 NSW Universities Rep Team Player Applications Now Open

    The annual Australian Universities Rugby League (AURL) Interstate Challenge match between NSW and Queensland will be played at St Marys Stadium (Western Sydney) on Sunday 24 June 2018.

    The match will serve as the primary selection trial for the AURL Representative Team that will undertake a self-funded 3 match tour to South Africa from 20 to 30 October 2018.

    Expressions of interest are now invited from players wishing to be considered for selection in the 2018 NSW Universities team.

    Applicants need to be aware of the following requirements:

     – Student eligibility is as determined by Australian University Sport (AUS) Selection Criteria By Laws:

    1. Player must be enrolled and currently proceeding in a course of study at university, TAFE, tertiary institution or recognised college;

     2. Upon selection he will be required to provide proof of (1) above for AUS acceptance ; and

     3. He must remain compliant to (1) above for the duration of his selection commitment.

     – Participation in the NSW Universities team is on a self-funded basis and all players expressing an interest must be prepared to commit to attending a training camp to be held at St Marys from 21- 24 June 2018 and  pay a levy of $950 prior to assist cover the cost of apparel, accommodation/meals, etc.

    In addition, in the event that the player is subsequently selected in the AURL team, he must also be prepared to commit to tour to South Africa with that team from 20-30 October 2018 and pay a participation levy of approximately $3,900 (final cost to be determined and will be advised after the Interstate Challenge match).

    This years applications are now closed, if you have applied we will be in contact with you soon.

     

  • Grand Finals Team Lists

    Clubs have named their sides for the most important matches of the season.

    UTS Tigers 1st Division

    1. Luke Johnston
    2. Brett Kelly
    16. Tommy Windeatt
    21. Adam Hansen
    5. Brok Pardey
    6. Allan Newton
    7. Marc Russell
    8. Junior Tuapo
    9. Corey Williams
    10. Daniel Rakvin
    11. Julio Toledo
    12. Max Dudley ©
    13. Jaden Pardey

    Reserves

    4. Tommy Montgomery
    14. Luke Tannous
    15. Ben O’reilly
    17. Marshal Boyd
    18. Dwayne Peters
    19. Travis Cuscuna

    Coach: Mat Olsen
    Trainers: David Fauonuku, Zoe Basham and Alex Danis

    TAFE NSW Polecats 1st Division

    1. Billy Butler (c)
    2. Chad Doering
    3. Shane Rowe
    4. Peter Jensen
    5. Richie Mante
    6. Shane Miller
    7. Taylor Bennett
    8. Aaron Gater (c)
    9. Paul Rye
    10. Luke Rye
    11. Dean Moodie
    12. Greg Cranney
    13. Tim Curley

    Reserves

    14. Shane Brown
    15. Russell Murtha
    16. Ops Fotu
    17. Nathan Williams
    18. Aaron Kanaley
    19. Kareem Emara
    20. Colin Warwick

    *One to be omitted

    Coach: Dan Jackson
    Team Manager: Rob Weisback
    Trainer: Peter Lamey, Chris Thompson and Kieran Shanahan

    TAFE NSW Polecats 2nd Division

    1. Raphael Williams-Joseph
    2. Greg Dowd
    3. Ryan Bowen
    4. Ben Carter (c)
    5. Michael Klapsogiannis
    6. Brandon Webb
    20. Anthony Hayward
    8. Jamie O’Leary
    9. Scott Brown
    10. Michael Beggs
    11. Mitch Langford
    12. Dean Ludgate
    13. Matty Thomas

    Reserves

    14. Adam Renshaw
    15. Richard Planca
    16. Mathew Ragen
    17. Joseph Ngawini
    18. Joseph Wehbe
    19. Tama Te Rito
    7. John Norford

    *One to be omitted

    Coach: Chris Thompson
    Team Manager: Todd Wilesmith
    Trainer: Peter Lamey and Kieran Shanahan

    UTS Tigers 2nd Division

    1. Clayton Byrne
    2. Leon Sales
    3. Kye Mcbride
    4. Daniel Taria
    5. Patrick Manansala
    6. Kurt Jessop
    23. Lee Johnston
    8. Luke Kelley
    9. Thomas Sarangaya
    10. Carl Vanhaarlem
    11. Isaac Naylor ©
    12. Luke Nardella
    13. Sofeni Tuapo

    Reserves

    14. Shahrom Rabinkhah
    15. Jeff Lopez
    16. Asad Ishak
    17. Keith Weston
    18. Steven Williams
    19. Matt Merritt
    21. Elliott Cleghorn
    * One To Be Omitted

    Coach: Marshal Boyd
    Ass Coach: Adam Thompson
    Trainers: David Fauonuku, Zoe Basham and Alex Danis
    Ballboys: Peter Vanhaarlem and Hunter Weston

    2016 Grand Final Report

    Leichhardt Oval, deep in Tigers territory, was the venue for the 2016 Tertiary Student Grand Final Day on Saturday 9 September.

    It was an action packed day with the boys sharing the programme with the girls; the Womens Sydney Metropolitan grand finals held in conjunction with the Tertiary finals.

    The Tafe Western Sydney Polecats topped off a great year for the club under its new Tafe affiliation with both its sides making it to the big dance in Divisions 1 & 2. However, the football gods were not in the Polecats corner, going down in both grades.

    After dominating the first division comp. for most of the season, the Polecats, who earned the Minor Premiership title, struggled to get over a UTS Tigers side that had slowly been gaining momentum during the year and kept its best for the grand final, winning 24-16.

    As is always the case between these two clubs the opening stanza was a rugged affair and with both sides conceding a number of penalties each and neither were able to get into any rhythm.

    It was the Polecats that eventually drew first blood when winger Jarek Fuavaa crossed in the corner at the 15th minute and they held a 4-0 lead for the next 10 minutes until Tigers back rower Lee Johnston crashed over under the posts. An easy Luke Johnston conversion put the Tigers in front 6-4.

    Shortly after the Polecats gave a demonstration of its respect for the Tigers defence by opting for a kick when awarded a penalty near the Tigers posts, with a John Norford goal levelling the score 6 all.

    It looked like the score would remain level at half time until right on the hooter when a Tigers sweeping back line play put winger David Rahim over in the corner. A sideline conversion by Luke Johnston gave the Tigers a very handy 12-6 lead at the break.

    The second half started much the same as the first, with neither side giving much ground until at the 14th minute when Tigers Lee Johnston burst through the Polecats defence to score his second try of the match. An easy conversion by Luke Johnston and suddenly the Tigers looked to have control ahead 18-6.

    However, the Polecats were not ready to throw the towel in just yet and with 12 minutes left on the clock they slowly started to get the upper hand until only metres out from the Tigers line and looking likely to score, Tigers half back Michael Zappia intercepted the ball to run 90 metres to score at the other end of the field. Another side line conversion from Lee Johnston and the Tigers held a commanding 24-6 lead.

    Two late tries to the Polecats gave their score a little more respectability but the Tigers never looked in doubt after the Zappia try.

    The second division match pitted Minor Premiers the Uni of Canberra Grizzlies against the Polecats in a match that was very even right up until the last 20 minutes, when the Grizzlies took control running out eventual winners 38-14.

    The Grizzlies had been undefeated in the regular season but suffered an unexpected defeat in its Major Semi Final to the Polecats and the way the Polecats started the match it looked like the Grizzlies might be in for a repeat dose. Each side scored tit for tat until the final quarter, but it was the Grizzlies superior kicking game and the Polecats inability to handle the rampaging Grizzlies front rower Seamus Leyland, that eventually allowed the Canberra boys to take full control.

    Division 1 Grand Final

    UTS 24 (Tries: Lee Johnston 2, David Rahim, Michael Zappia, Goals: Luke Johnston 4) bt Tafe WS 16 (Tries: Jarek Fuavaa 2, Shane Brown, Goals: John Norford 2)

    Man of the Match: Julio Toledo

    Division 2 Grand Final

    Uni of Canberra 38 (Tries: Will Gooch, Joel Kitcher, Cody Simmonds, Adam Cavanagh, Kyle Troth, Andy Tull, Seamus Leyland, Goals: Lincoln Blissett 4, Kyle Troth) bt Tafe WS 14 (Tries: Josh Kabbboura, Peter Jennson, Peter Ngaluafe, Goal: Sean Prior)

    Man of the Match: Seamus Leyland

    2016 Competition Awards

    Club Champions: Tafe WS

    Most Outstanding Player:

    Division 1 – Troy Errington (UTS)

    Division 2 – Seamus Leyland (Uni Canberra)

    Highest Point Scorer:

    Division 1 – Sean Prior (Tafe WS)

    Division 2 – Lincoln Blissett (Uni Canberra)